Stil krav til din logodesigner
Denne artikel handler ikke om alle de store virksomheder i Danmark, som har masser af penge på kistebunden til at gå til et professionelt designbureau for at skabe et gennemarbejdet- og testet logo- og identitetsdesign.
Denne artikel handler derimod om alle de små og mellemstore virksomheder, som skal have udviklet et rimeligt logo til en rimelig pris (som ikke ruinerer virksomhed – eller designer!). Der er nogle ting, du skal være opmærksom på som klient – og der er nogle ting, din designer skal sørge for at have styr på, inden du siger “ja tak” til arbejdet og glad betaler fakturaen i netbank (vi freelancere elsker ellers kunder, der betaler med et smil på læben).
Sørg for, at der er styr på disse 9 ting
Der er mange ting, der kan gå galt, når du som klient hyrer en freelance designer til at stå for dit nye logodesign. Det kan være alt lige fra designerens manglende forståelse af sine værktøjer til hans store begejstring for nuværende trends (hvor mange logoer med lange skygger tror du, der skal redesignes næste år?). Infografikken herunder viser dig de 9 mest væsentlige ting, som du skal være opmærksom på i arbejdet omkring dit nye design. Hvis ikke forslag overholder disse punkter, skal du ikke lade dig nøje. Stil i stedet for krav om, at punkterne overholdes, så du får det produkt, du betaler for (og husk, at det koster penge at hyre en dygtig freelancer, som er ærekær omkring sit håndværk – betal pengene med glæde, da de er godt givet ud).

Indlægget “9 fejl din designer begår med dit logo” blev første gang udgivet på onlinemagasinet Spacey. Da Spacey blev lukket ned, blev det overgivet til mig igen, hvorfor det nu figurerer på egen blog. Jeg skrev det, mens jeg stadig var en del af Cleverweb ApS.
Altså jeg er enig men har I prøvet at billedgoogle “rocket logo”? Apropos originalitet…
https://www.google.dk/search?q=rocket+logo&es_sm=91&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Saq9U6SbDMfiywOUsYDgCQ&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1600&bih=865&dpr=0.9
Især dette faldt i øjnene: http://designshack.net/design/rocket-mark
Tak for kommentaren Anders. Originalitet er altid godt – til enhver tid. Spaceys logo vil i sagens natur ligne en del andre derude. Men jeg er endog meget enig i, at vores logo ligger ekstremt tæt op af det, du linker til. Det er selvsagt ikke meningen. Vi har et ekstra vindue og en spids på, men det er fortsat skræmmende tæt på (og det kan jeg sgu ikke rigtig ha’). Tak for heads up! Vi skal have set på, om vi skal rette ind og rette til et par steder. Godt spottet!